Prosinec 2015

Jak se zvládat učit a zároven "žít"

10. prosince 2015 v 18:04 | Terinka |  Medicína
Čtu spoustu blogů různých mediků a všichni si stěžují na málo času. Já myslím,že je to o organizci.
(Upozornuji vás,že nevím jaké to je studovat medicínu,vycházím z mého učení na gymnáziu a z mých předpokladů,takže jestli to čte někdo z oboru a handrkuje nad tím,že to není pravda a jak si vůbec můžu dovolit to psat,tak prosím...je mi 14,píšu to abych dala nějakou inspiraci všem sudujícím lidem a abych sama sebe přesvědčila,že i to nejtěžší učení se dá zvládnout celkem s nadhledem.)

Základem úspěchu je být připravený. To co dělám já je,že se o všech možných prázdninách a volnech učím látku podle učebnice napřed,případně si opakuji důležité věci.
Dalším klíčovým bodem je diář. Čím větší,tím lepší. Pište si tam,kdy máte jakou zkoušku a podle toho si ujasněte kdy přesně se budete učit. Já jsem ted v kvartě a každý den píšeme minimálně jeden test,takže je vážně dobré si podle obtížnosti testu ujasnit,jestli se dnes budu učit fancouzštinu,kterou píšu zítra a nebo obsáhlou kapitolku Deriváty uhlovodíků,kterou píšu až po zítří..

Když se máte učit na nějakou vážně těžkou zkoušku,tak doporučuji postupovat takhle:
1.začít se učit před zkouškou a naplánovat si kdy přesně se budu co učit

Více dní před zkouškou:
2.Shromáždit potřebné materiály
3.Uklidit si stůl
4.Věci těžké na zapamatování si přepsat na nějaký papír a neustále si je pročítat
Den před zkouškou:
5.Koupit si nějaké dobré kafe
6.Sednout si nad učení a neustále si ho číst,snažit se ho převypráět na zpamět vlastními slovy
7.Jít brzo spát!!!
8.Před spaním,po probuzení a těsně před testem si látku znovu pečivě pročíst

Můj způsob učení:
Každý se učí jinak,mě nejvíce pomáhá si učení přepsat. Nejprve do extra sešitu,pěkně přehledně a barevně. Pak už si to přepisuji hnusně propiskou na všechny možné cáry papírů,snažím se z hlavy překreslit zápisky,které jsem si psala před tím.

Důležité je mít vůli. Učit se každý den,systematicky,pravidelně a s chutí ;) A když chut nemáte tak si třeba kupte motivační buble tea,u mě to rozhodně zabírá :D Četla jsem nějakou studii o tom,že když se člověk učí až po procházce,tak si věci mnohem lépe zapamatuje,protože má více prokrvený mozek,takže před učením si jděte zaběhat do parku a při učení jezte jablíčka,oříšky a hodně pijte! To že se máte učit,neznamená,že z vás nutně musí být koule která jen sedí ve tmě a učí se. Naopak,když už něco umíte docela dobře,tak si to učení vemte s sebou na procházku,opakujte si to pěkně za chůze,nebo si alespon po učení jděte ven vyčistit hlavu. Učit se v kavárně (pro mě) rozhodně není na škodu. Hlavní je ujasnit si co chcete,proč se učíte a jaký způsob učení vám nejvíce vyhovuje. Tak s chutí do toho a půl je hotovo ;) A nezapomínejte na své zájmy a své přátele.
-Vaše Terča :D

Pořád to chci

8. prosince 2015 v 18:46 | Terinka |  Medicína
Ve školce jsem dostala za úkol,nakreslit mé budoucí povolání. Nakreslila jsem se jako doktorka. Nevím,jak mě to vůbec napadlo,ale napadlo...Pamatuji si,jak jsem byla ve 3. třídě a probírali jsme človíčka. Celé lidské tělo jsem si představila jako nějaký přístroj,nakreslila jsem jak srdce tlačí malé panáčky do arterií,jak žaludek mačká jablíčka,atd. Doted si pamatuju jak mi bylo stydno,když jsem přerušila učitelku při výkladu s tím,že chci poslat po třídě můj dokonalý obrázek,aby děti pochopily,jak naše tělo funguje a ona se rozčilila,jak si to vůbec můžu dovolit. Tělo mě tak nějak vždy zajímalo.. V tercii jsem tomu už úplně propadla,měla jsem sešit na latinské názvy různých kostí,svalů a orgánů (na části lebky jsem byla odbornice jak v češtině tak v latině :D) ...tak nějak to začalo,když jsem se mámy mého kluka zeptala na stavbu srdce v latině a vzorně jsem se to naučila :D Když jsme tělo brali ve škole,tak jsem častokrát učitelku opravovala a obtěžovala ji tím,jestli si nevzpomene na latinský název slinivky břišní :D ...nebudu to ani komentovat...Tak,ted jsem v kvartě,mám obrovský sešit celý popsaný biologií lidského těla,anorganickou i organickou chemií a zakladních zákonů z fyziky...utratila jsem 300 Kč kapesného za knížku "Odmaturuj z biologie" kterou se ted učím nazpamět. Celé prázdniny jsem trávila učením,samozřejmě s chutí. Ted už na učení nemám moc čas,upřímě ted skolu trošku flákám,protože mineralogický systém mě úplně nezajímá...Nadruhou stranu deriváty uklovodíků a jaderná fyzika jsou boží. Všechno mě to strašně baví,ale momentálně mám "stosedmdesátkové období" (jsme na škole známkovaní podle bodů 200-180 jednička,170-140 dvojka,...já mám ted z 90% testů 170-175..ano :) :) :) :) :) ..
Budu sem psát jak mě průběžně baví "medicína" . Za 4 roky si to pročtu a když mě to bude pořád bavit tak se milostivě naučím na přijímačky ♥ ohm... Když mě zázrakem vezmou,tak to prostě zkusím...když přežiju rok a bude mě to bavit,tak půjdu dál,když mě to bavit nebude a nebo mě vyhodí tak zkusím chemickou technologickou (mám vizi o otevření vlastní lékárny)..no a když mě vůbec nevezmou,tak pojedu na rok do Anglie :) (snad) ...nebo do Francie (podle sytuace) ...a nebo nikam a najdu si nějakou brigádu,třeba prodávat Bubble tea :D ale jak to tak chodí tak budu ráda když budu moct dělat uklízečku v nemocnici :D ...jsem trochu magor,ale to většina doktorů,takže zapadnu,a pokud ne,tak se z té medicíny stejně zcvoknu takže...no nevím,nevím...Začínám se učit němčinu ♥ pokud to zvládnu tak budu ovládat 4 jazyky (s čj 5). Život je dokonalej...jo a rozeše se se mnou Jeroným,po dvou letech mě najednou přestal milovat,ano ano...ted jsme "kamarádi" a když už mi vůbec rěkne víc než ahoj,tak mi vypráví o své bývalce (ještě předemnou),jak je strašně sexy a že by jí chtěl ojet...ona už mu to před rokem nabýdla,takže na to brzy dojde...vážně super Jero,jsme moc dobří kamarádi...den před tím,než mi řekl,že mě nemiluje mi říkal jak mě miluje :D ,ano ano,život je skvělý...všechno bude fajn. Hlavně se nepřestante usmívat. Dobrou noc a běžte se ještě učit!!
-Vaše Térinka :)